۱۱ حقیقت درباره اثر انگشت | کدام حیوانات مانند ما اثر انگشت دارند؟

تبلیغات بنری

به گزارش سایت تینو، در مورد اثر انگشت مطالب زیر را بخوانید:

قبل از تولد

ما می دانیم که برجستگی های نوک انگشتان ما از حدود هفته دهم بارداری شروع می شود. تا زمانی که جنین در حدود 17 هفتگی است، این الگوها کاملاً تصادفی، منحصر به فرد و البته کاملاً شکل گرفته اند. این بدان معناست که اثر انگشت شما از قبل از تولد همراه شما بوده است.

حس لامسه

تحقیقات نشان داده است که لبه های اثر انگشت حساسیت لمسی ما را افزایش می دهد. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله علوم اعصاب منتشر شده است، برجستگی‌های اثر انگشت ما میدان‌های گیرنده را به خوبی تنظیم می‌کنند و ممکن است به توضیح حس لامسه انسان کمک کنند.

اثر انگشت مانند فولیکول های مو است

بر اساس تحقیقات، اثر انگشت در ابتدا شبیه همان سلول هایی است که بعداً به فولیکول های مو تبدیل می شوند. اما به جای تبدیل شدن به آن، این سلول ها به دلیل تفاوت های ظریف در بیان ژن هایی که ساختار پوست را تشکیل می دهند، برجستگی هایی با الگوهای دایره ای و پیچ خورده تشکیل می دهند.

پیروی از الگوی تورینگ

اشکال دایره ای، چرخشی و موج دار اثر انگشت را می توان تا حدی با نظریه ای که توسط ریاضیدان بریتانیایی آلن تورینگ ارائه شده است توضیح داد. در دهه 1950، تورینگ این نظریه را مطرح کرد که “مواد تولید شده توسط سلول های جنینی ساختار را تقویت می کنند، اما با موادی که مانع از توسعه چنین ساختاری می شوند، تعامل دارند.” نظریات تورینگ با درک زیست شناسی در آن زمان محدود بود. مدل تورینگ به رویدادهای تصادفی حساس است. تصادفی سازی احتمالا نقش زیادی در منحصر به فرد بودن هر اثر انگشت دارد.

بیشتر بخوانید:

مانند راه راه گورخر و پلنگ

الگوی تورینگ که ممکن است اثر انگشت ما را ایجاد کند، مسئول الگوهای دیگر در طبیعت، مانند راه راه های گورخر و لکه های پلنگ نیز است.

افراد بدون اثر انگشت

این اختلال ژنتیکی که آدرماتوگلیفی نام دارد بسیار نادر است و باعث ناتوانی در ایجاد برآمدگی های نوزاد قبل از تولد می شود. بالشتک انگشت افراد مبتلا به بیماری های پوستی کاملاً نرم است، اما افراد مبتلا به این بیماری سالم هستند. این اختلال ژنتیکی تنها در چند خانواده یافت می شود و به طور کامل شناخته نشده است.

کمک به جلوگیری از تاول

آیا متوجه شده اید که تاول ها در نوک انگشتان یا انگشتان پا بسیار دشوارتر از سایر قسمت های بدن شما ظاهر می شوند؟ یک نظریه این است که برجستگی های پوستی که اثر انگشت ما را تشکیل می دهند به جلوگیری از تاول کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که این برجستگی ها ممکن است به پوست ما اجازه کشش و تغییر شکل راحت تری بدهد، که ممکن است از آسیب و تاول محافظت کند.

میمون ها و کوالاها

میمون‌ها و شامپانزه‌ها اثر انگشتی دارند که مانند انسان کار می‌کند. اما کوالا، یکی از بستگان بسیار دور انسان ها، تنها حیوان دیگری است که اثر انگشت دارد و مانند ما کار می کند.

با افزایش سن تغییری نمی کند

با افزایش سن، تغییر پوست طبیعی است. اما چین و چروک ها به نوک انگشتان نمی رسند، به این معنی که می توانید انتظار داشته باشید که اثر انگشت شما همانطور که در روز اول شکل گیری بود باقی بماند.

سه سبک اصلی

دانشمندان الگوهای اثر انگشت را به صورت دایره ای، مارپیچی یا کمانی طبقه بندی می کنند. چیدمان و موقعیت آنها چیزی است که اثر انگشت شما را به یک شناسه منحصر به فرد تبدیل می کند. همه سبک ها توسط ژنتیک شکل می گیرند. شبیه نایاب ترین رنگ چشم یا کمیاب ترین رنگ مو است.

مهر و موم قراردادها

هنگام عقد قرارداد در بابل باستان، از اثر انگشت خود برای مهر و موم کردن قرارداد یا قرارداد استفاده می‌کردید. این نشان می دهد که مردم تحت حکومت حمورابی از ماهیت خاص اثر انگشت آگاه بودند.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *