۱۰ نکته خواندنی در ۴۰ سالگی آلبوم «نی نوا» درباره یکی از بهترین موسیقی‌های عاشورایی بخوانید

تبلیغات بنری

شهروندی آنلاین: حسین علیزاده بارها درباره تولد این قطعه صحبت کرده و در جایی گفته است که نگارش این قطعه دو سال طول کشیده است اما ایده اولیه آن به دهه 50 برمی گردد. بازخوانی سخنان این استاد موسیقی در مورد تولد نی نوا ارزش خواندن دارد.

1

علیزاده می گوید: اولین طرح های نی نوا در سال 1355 بر اساس نوا و با همراهی ماشین های ایرانی انجام شد. با این تفاوت که شکل اولیه بر پایه قایقرانی و آواز بود. در سال 1361 همین طرح برای ارکستر زهی و تک نواز نی با تغییرات اساسی در فرم، محتوا و فرم نوشته شد و سرانجام در تابستان 1362 با عنوان «نی نوا» ضبط شد.

2
نگارش نینوا حدود دو سال طول کشید. علیزاده توضیح می دهد: در آن سال طراحی اولیه دستگاه نوا را داشتم که در حافظیه اجرا شد و برنامه ریزی و تخیل این روند به سال های 56-55 برمی گردد که کم کم به این ایده رسیدم. همه هنرمندان یک اثر را خلق می کنند و مدام آن را با روایت های دیگر بیان می کنند. من همیشه در کارهای انفرادی و گروهی ام این ایده را به شکل ها و روش های مختلف داشته ام.

3

در اواسط دهه 1470، قطعات نینووا به همراه شهاب فیاض به صورت زنده در تالار الوحده اجرا شد. در نوامبر 2006، آهنگ های نینووا دوباره با نوازندگی کاسبا پاشا هنجنی در کاخ نیاوران به صورت زنده اجرا شد.

4
این پروژه بزرگ موسیقایی اول ماهور سال 62 توسط موسسه فرهنگی هنری ماهور منتشر شد.

5

حسین علیزاده در روز عاشورا به دنیا آمد و به همین دلیل مادرش نام او را حسین گذاشت.

10 نکته برای خواندن در طول 40 سال آلبوم

6

در این پروژه موسیقایی، نِه نقش راوی را بازی می‌کند، اولین بیت «نه» مولوی یکی از مواردی بود که علیزاده از آن ایده گرفت و شادروان جمشید عندالبی، از نوازندگان بزرگ نِه، تک‌نوازی را بر عهده گرفت.

7

محبوبیت آهنگ «نینوا» در زمان انتشار باعث شد به فروش بالایی دست یابد که برای یک آلبوم موسیقی در ایران پس از انقلاب تا آن زمان بی سابقه بود.

8

علیزاده می گوید: «نینووا» نام زیبایی است که می توان به آن معنای چند بعدی داد. نینوا است، موسیقی نی است و قطعه ای که این نی می نوازد در ساز جدید است. به همین دلیل نینوا به یک قطعه ملی تبدیل شده است و همه در مورد این قطعه نظری دارند.

9

علیزاده از رنگ نینوا می گوید و اینکه «نینوا» از دید شافاک یک درخشش تیره است که عمدتاً قرمز است، زیرا خلق این قطعه در غروب و در حالی که من به افق نگاه می کردم اتفاق افتاد.

10

به تعبیر پر رنگ علیزاده از «نینووا»، جلد اول آلبوم با رنگ قرمز با طرحی از رضا درخشانی چاپ شد.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *