یادگار پدر فرش نوین ایران

تبلیغات بنری

تینو – بهاری خسروی: به گفته محبوبه معصومیان، مدیر موزه هنرمندان نقاش عرب زاده، این هنرمند در سال 1293 در تبریز به دنیا آمد استاد از دوران جوانی در خانواده ای هنرمند رشد کرد و پس از پایان تحصیلات متوسطه در مدرسه جمال السینایی برای ادامه تحصیل و کار در این مرکز به تهران رفت. او با توجه به علاقه ای که به هنر قالی بافی داشت، تمام توجه خود را معطوف آموزش، طراحی و بافت فرش کرد، زیرا تا آن زمان استفاده از طرح و رنگ در فرش محدود بود. دوره علوم رنگ را در یک شرکت آلمانی که دوره آموزشی را در تهران برگزار کرده بود گذراند. اوستاد با تلفیق سبک های سنتی و مدرن، تنوع زیادی در طراحان، رنگ ها و حتی الگوی بافت فرش ایجاد کرده است.

قصه های خواندنی در تهران اینجا او دنبال میکند

معصومیان درباره علاقه نقاش عرب زاده به هنر قالی بافی، ملیله کاری و قالیچه دیواری می گوید: معلم معتقد بود که حاصل این هنر پرزحمت را نباید پایمال کرد. به همین دلیل او مبتکر بافت فرش دیواری شد و به دلیل علاقه ای که به ادبیات و هنر ایرانی داشت، اکثر فرش های طراحی شده توسط استاد داستان دارند.

مدیر موزه، پروفسور رسام عرب زاده نیز درباره چگونگی تأسیس موزه توسط خود استاد توضیح می دهد: «در سال 1320 استاد رسام عرب زاده یک کارگاه قالی بافی را در خیابان جموری افتتاح کرد که معروف ترین اثر او یعنی فرش شاهنامه در آن به نمایش درآمد. ” بافته شده. با گذشت زمان و در راستای توسعه این هنر و تربیت نخبگان، در سال ۱۳۷۳ بنیاد فرهنگی هنری رسام عرب زاده به سرپرستی موزه این مجموعه با اهدای ۶۶ قطعه از فرش های زیبا و نفیس استاد راه اندازی شد. فرش های موجود در بخش نمایشگاهی موزه همچنان به روی عموم باز است.

یادگاری از پدر فرش مدرن ایران

به گفته مدیر موزه رسام عرب زاده، آشنایی با تمام مراحل قالی بافی از طراحی تا بافت و اینکه بازدیدکنندگان می توانند حتی یک یا دو ردیف فرش ببافند از مزیت های موزه رسام عرب زاده برای علاقه مندان است. عنوان. هنر قالی بافی. داستان های فرش نیز به صورت شفاهی برای بازدیدکنندگان این موزه گفته می شود و این موزه تنها موزه ملیله و اثاثیه تهران محسوب می شود. علاوه بر این، فرزندان نقاش بزرگ عرب زاده مدیریت موزه را بر عهده دارند.

معصومیان در پایان صحبت‌های خود از علاقه ظل‌الستان ابن ناصرالدین شاه به نقاشی‌های گلدانی یا شاهی نیز یاد می‌کند که در آن گلدان سلطنتی با گل و برگ روییده را نشان می‌دهد. از آن آویزان است. به دلیل تقاضای زیاد برای این طرح ساتن، طرح گلدان به مرور زمان به سبک تهرانی معروف شد.

یادگاری از پدر فرش مدرن ایران

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *