گردش بدون دغدغه کنار رود ها

تبلیغات بنری

الهمشهری – نیلوفر ذوالفقاریهنگام قدم زدن در کنار رودخانه ها و در مسیر آب های روان، مواردی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید، اگر آنها را دنبال کنید، سالم می مانید و به طبیعت آسیبی نمی رسد.

از رودخانه دوری کنید

برای استقرار میز پیک نیک، کمی از رودخانه پیاده روی کنید. این کار خطر افتادن در آب را کاهش می دهد، به خصوص اگر بچه هایی همراه خود داشته باشید. احتمال طغیان برخی رودخانه ها در شرایط آب و هوایی خاص وجود دارد، بنابراین دوری از رودخانه این فرصت را به شما می دهد که در چنین شرایطی از خطر دوری کنید. اگر در حین حضور در رودخانه متوجه تغییر رنگ و کدر شدن آب شدید، احتمال سیل وجود دارد، پس هر چه سریعتر از رودخانه دور شوید.

با احتیاط از رودخانه عبور کنید

مهمترین نکته ایمنی که هنگام پیک نیک در کنار رودخانه باید به آن توجه کنید، عبور نکردن از رودخانه است، به خصوص اگر عمق و سرعت آب را نمی دانید. برخی از رودخانه ها عریض و برخی کمتر عرض دارند. هر رودخانه ای، چه پهن و چه باریک، قسمت هایی دارد که از بقیه باریکتر است. اگر به هر دلیلی نیاز به عبور از رودخانه دارید، از این نقاط برای عبور از رودخانه استفاده کنید. هنگام عبور از رودخانه های کم عمق، از عصا یا چوب استفاده کنید. داشتن پشتیبانی در هنگام عبور از رودخانه می تواند به شما کمک کند تا با مهارت بیشتری از رودخانه عبور کنید.

آب و هوا را بررسی کنید

درست مانند زمانی که قصد دارید به جاده بروید، قبل از برنامه ریزی برای سفر در کنار رودخانه باید آب و هوا را بررسی کنید. نکته مهم در مورد آب و هوای اطراف رودخانه ها این است که آب و هوا در این مناطق می تواند بسیار متغیر باشد. از تغییرات آب و هوا آگاه باشید، اگر هوا ابری شد، وسایل خود را در اسرع وقت ببندید تا قبل از شروع باران به مکانی امن برسید. در زمان بارندگی احتمال طغیان رودخانه ها وجود دارد. گردشگران طبیعت معمولا علائم تغییر آب و هوا را می شناسند و می دانند که چه زمانی محل استراحت خود را تغییر دهند تا دچار مشکل نشوند.

شکار غیرقانونی نکنید

اگر قصد ماهیگیری در رودخانه ها و دریاچه های طبیعی را دارید، با قوانین و مقررات مربوط به ماهیگیری در این مناطق آشنا شوید. ماهیگیری در اکثر رودخانه ها در فصل تکثیر ماهی ممنوع است و صید در این زمان آسیب شدیدی به اکوسیستم رودخانه وارد می کند. وسایل استاندارد ماهیگیری به همراه داشته باشید و بهتر است اصول اولیه این مهارت را بدانید تا به طبیعت آسیب نرسانید و دست خالی به خانه برنگردید.

در تور ماهیگیری گرفتار نشوید

برخی از رودخانه ها محل زندگی ماهی هایی هستند که مردم محلی دوست دارند آن ها را صید کنند. به همین دلیل در بستر رودخانه توری پهن می کردند. ممکن است شما توسط آب وسوسه شوید، اما گیر کردن پاهای خود در این توری ها می تواند تهدید کننده زندگی باشد. علاوه بر این، ورود شما به آب این رودخانه ها می تواند شرایط طبیعی زندگی و رشد ماهی ها را مختل کند. بنابراین بهتر است فاصله ای از رودخانه را برای استراحت و استراحت انتخاب کنید.

مجهز قدم بزنید

برای پیاده روی دلپذیر در کنار رودخانه، همراه داشتن چند چیز کمک می کند. حتما لباس اضافی به همراه داشته باشید تا در صورت تمایل به شنا یا اتفاقی در آب، سرما نخورید. فاصله بین امکانات رفاهی مانند بوفه و رستوران‌ها از حریم خصوصی بسیاری از رودخانه‌ها، به‌ویژه رودخانه‌های مناطق بکر دور است، بنابراین آب و غذای کافی همراه خود داشته باشید. داروهای ضروری و دافع حشرات را با خود همراه داشته باشید. یک پایه ضد آب مناسب تهیه کنید و اگر قصد دارید چادر بزنید، از طناب و میخ مناسب برای محکم کردن پاهای چادر استفاده کنید.

دوستدار طبیعت باشید

حالا که طبیعت تمام زیبایی خود را به شما بخشیده است، ساعتی در کنار رودخانه به صدای آب روان گوش دهید و از هوای خنک لذت ببرید و به آن آسیبی نرسانید. از ریختن هر نوع زباله در آب خودداری کنید و یک کیسه زباله بزرگ به همراه داشته باشید تا همه زباله ها به خصوص پلاستیک را از طبیعت خارج کنید. این نکته ساده می تواند کمک زیادی به حفظ رودخانه ها و عدم آلودگی آب جاری کند. از ایجاد آتش سوزی در مکان های غیر مجاز خودداری کنید. مراقب باشید حضور شما در طبیعت به گیاهان و جانوران آن منطقه آسیبی وارد نکند.

با تورهای دیدنی همراه شوید

طبیعت گردی یکی از محبوب ترین برنامه های گردشگری است. در گردشگری طبیعی می توانید از زیبایی منظره لذت ببرید و توانایی فیزیکی خود را محک بزنید. بسیاری از تورهای طبیعت گردی مسیرهایی را در امتداد رودخانه ها، دره ها و دره ها انتخاب می کنند. می توانید یکی از این برنامه ها را برای گردش در کنار رودخانه انتخاب کنید و مطمئن باشید که یک راهنمای ماهر گروه را همراهی می کند.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *