پنج نوحه خاطره‌ انگیز محرم | از سلیم موذن زاده تا محمود کریمی

تبلیغات بنری

شهروندی آنلاین: نوای نوحه حزن انگیز بخشی از هویت فرهنگی عاشورا است که بیش از هر زمان دیگری در ماه محرم نمایان است. در ایام سوگواری سالار شهیدان الشهدا (علیه السلام) و یاران ارجمندش در صحرای کربلا، پنج مرثیه فراموش نشدنی از پنج مداح قدیم و معاصر را به یاد می آوریم که گوش و جانشان با این نغمه های عاشوری آشنا بود. .

  • «زینب زینب زینب» حاج سلیم مزن زاده اردبیلی

مداحی زیبا، ماندگار و تأثیرگذار «زینپ زینب زینب» حاجی سلیم مزن زاده اردبیلی، اگرچه به زبان محلی آذربایجانی اجرا شده است، اما در سال های نسبتا طولانی که از اجرای این پانیژی معروف آذربایجانی می گذرد، از محلی و حتی محلی عبور کرده است. به عنوان بخشی از هویت فرهنگی عاشورا در بین دوستداران اهل بیت علیهم السلام در ایران و جهان شناخته شده است. البته شنیدن دوباره آن این روزها هنوز فراموش نشدنی است.

پنج نوحه فراموش نشدنی محرم از سلیم مازن زاده تا محمود کریمی

  • حاج منصور ارضی، دوباره آرزوی حسین در دلم است.

صدای حاج منصور ارضی و نوحه دردناک او بخشی از هویت فرهنگی ایام محرم سال های اخیر است که پیر و جوان بر نوحه او بر مظلومیت شهدای کربلا گریستند. بیشتر دوستداران اهل بیت علیهم السلام خاطراتی با نوحه های فراوان برای این مداحی و شیخ اهل بیت علیهم السلام دارند. توصیه می کنیم در این روزها و شب های ماه محرم الحرام دوباره به نوحه او که «در دلم حسرت حسین است» گوش کنید.

پنج نوحه فراموش نشدنی محرم از سلیم مازن زاده تا محمود کریمی

  • «یک قرن با حسین علیه السلام» حسین فخری

از مداحی های اهل بیت علیهم السلام که صدای حماسی و کوبنده آنها ما را به یاد دوران باشکوه دفاع مقدس می اندازد، به حسین فخری اشاره می کنیم که پس از آن برای اولین بار نوحه حماسی «ماما نوبودی بینی» را اجرا کرد. آزادسازی خرمشهر بر سر مزار محمد جهان آرا. در ایام محرم امسال به شما توصیه می کنیم دوباره نوحه یک قرن با حسین (علیه السلام) را بشنوید که هر وقت دوباره آن را بشنوید دلتان از کربلا لبریز می شود.

پنج نوحه فراموش نشدنی محرم از سلیم مازن زاده تا محمود کریمی

  • حاج محمود کریمی گفت: «باورم نمی‌شود

بسیاری از نوحه های حاج محمود کریمی با عاطفه و صدای عاشورا همراه است و بعید است کسی این نوحه ها را بشنود و غمگین نشود. از میان نوحه های احساسی فراوان برای این مداحی اهل بیت علیهم السلام، شنیدن دوباره نوحه «باور نمی کنم» را توصیه می کنیم: باورم نمی شود وقت رفتن است/ پایان این سفر. بر شانه هایم می بارد/ کجا می خواهی بروی/ حسین این بار یکی دیگر شبیه مادر است؟

پنج نوحه فراموش نشدنی محرم از سلیم مازن زاده تا محمود کریمی

  • «استاد سخت انتظار» ساخته محمد حسین پویانفر

در میان مداحان جوان اهل بیت علیهم السلام که عمر نسبتاً کوتاه مداحی آنان برای بسیاری از اقشار مداحان اهل بیت علیهم السلام خاطره ساز شد، جوان و خوش صدایی وجود دارد. مداح محمد حسین بویانفر. که در سالهای اخیر بسیاری از افراد ناله او “پروردگارا، انتظار سخت است” را به یاد آورده اند. توصیه می کنیم این روزها دوباره به این مرثیه دلخراش گوش کنید.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *