نبرد برای قطع نشدن برق | جدیدترین وضعیت تولید و مصرف برق را ببینید

تبلیغات بنری

به گزارش سایت تینو، این شرکت از شهروندان و مشترکان خانگی خواست مصرف خود را تا 10 درصد کاهش دهند، یخچال ها را روی سرعت پایین قرار دهند و از استفاده همزمان از لوازم برقی پرمصرف خودداری کنند. در حال حاضر نیروگاه‌های حرارتی با ظرفیت کامل تولید می‌کنند و حتی نیروگاه‌های برق نیز در خط هستند که احتمال تخلیه آب بیشتر در پشت سدهای برقی را در صورت مصرف بیش از حد مردم افزایش می‌دهد و ممکن است کشور را با کم‌آبی مواجه کند.

هشدار از رشد مصرف برق

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو افزایش 7 درصدی مصرف برق را عددی بزرگ توصیف کرد و گفت: برای حفظ پایداری شبکه سراسری، همه مشترکان برق باید همکاری کنند و از مازاد مصرف برق خودداری کنند. رشد خیره کننده مصرف با رسیدن دمای هوا در کشور به 40 درجه هشداری جدی است. زیرا نیروگاه ها بیش از این ظرفیت تولید ندارند و در صورت افزایش فشار ممکن است برخی نیروگاه ها شاهد ناپایداری از مدار خارجی و شبکه سراسری برق باشند. اما اکنون به بیش از 76 هزار مگاوات رسیده است. این یعنی 5 هزار مگاوات بیشتر. اکنون محاسبه کنید که هر درجه افزایش دمای هوا 1800 مگاوات به مصرف اضافه می کند که در صورت عدم همکاری شهروندان، قطعی برق اجتناب ناپذیر خواهد بود فشار بر صنعت و تولید را افزایش می دهد.

یک شایعه را رد کنید

در دو روز گذشته عده ای در فضای مجازی شایعه رهاسازی آب پشت سدهای برقی در منطقه کارون بوذر را مطرح کردند و این فرضیه را تقویت کردند که دولت سیزدهم آب را پشت این سدها رهاسازی می کند تا دولت چهاردهم با مشکل مواجه شود. بحران برق در ابتدای کار فراز ربیعی رئیس حوزه آبخیز کارون بوذر این شایعه را تکذیب کرد و گفت: رهاسازی آب از سدهای قرقابی طبق برنامه و وضعیت سدهای کارون در حال انجام است. با وجود کاهش 4 میلیارد متر مکعبی جریان رودخانه مطلوب است. وی افزود: هر ساله از ابتدای سال آبی (مهر) برنامه ای برای مدیریت منابع و مصارف سدها در کشور تدوین و ابلاغ می شود که بر اساس برنامه، خروجی سدها از جمله سدهای حوزه کارون است است و به گونه ای اصلاح شده است که زنجیره کارون حدود 75 درصد از نیروگاه های تولید برق کشور را شامل می شود. این مخازن آب آزاد شده را به صورت آبشاری به انرژی تبدیل می کنند و در سد گاتوند ذخیره می شوند. در نتیجه آب بر اساس نیاز پایین دست در تابستان رها می شود.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *