موشک آریان ۶ پرتاب شد

تبلیغات بنری

به گزارش سایت تینو، موشک جدید اروپایی آریان 6 سرانجام به پرواز درآمد و امیدهای یک قاره را با خود به فضا برد.

آریان 6 برای اولین بار در 9 جولای در ساعت 15:01 EDT از فرودگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه به فضا پرتاب شد.

با گذشت یک سال از بازنشستگی موشک آریان 5، اروپا قادر به پرتاب ماهواره های بزرگ با موشک های داخلی نبوده است که با این پرتاب این روند متوقف خواهد شد. جوزف اشباخر، مدیر کل آژانس فضایی اروپا، در اکانت X خود در آستانه پرتاب نوشت: “آریان 6” اروپا را به فضا خواهد برد. آریان 6 تاریخ ساز خواهد شد

این پرتاب پس از چندین بار تلاش به پایان رسید. توسعه Ariane 6 در اواخر سال 2014 آغاز شد و در ابتدا قرار بود در سال 2020 عرضه شود، اما به دلیل مشکلات فنی و مسائل خارجی مانند همه گیر COVID-19، برنامه با شکست مواجه شد.

این تأخیر به این معنی بود که آریان 6 با آریان 5 که 117 ماموریت مداری را از سال 1996 تا 2023 انجام داد همپوشانی نداشت. پس از بازنشستگی آریان 5، سکوی پرتاب کوچکی به نام وگا به عنوان تنها موشک مداری عملیاتی در اروپا باقی ماند.

این وضعیت برای مقامات فضایی اروپا قابل قبول نبود زیرا آنها نمی خواستند برای حمل محموله های بزرگ خود به موشک فالکون 9 اسپیس ایکس و دیگر موشک های خارجی تکیه کنند. بنابراین، آنها مشتاقانه منتظر این راه اندازی بودند.

مقامات ESA نوشتند که آریان 6 دسترسی ایمن و مستقل ما را به فضا و همه علوم، از جمله رصد زمین، توسعه فناوری، و امکانات تجاری ناشی از آن تضمین خواهد کرد.

موشک دو مرحله ای آریان 6 توسط شرکت فرانسوی ArianeGroup ساخته شد و توسط شرکت تابعه آن Arianespace به نمایندگی از آژانس فضایی اروپا عملیاتی شد. اولین مرحله موشک با موتور Vulcan 2.1 که توسعه موشک Ariane 5 Vulcan 2 است و مرحله بالایی موتور Vinci است که یک فناوری جدید است.

موشک آریان 6 پرتاب شد

آریان 6 9 مکعب را به مدار زمین برد. مقامات فضایی اروپا در جریان پخش اینترنتی پرتاب گفتند که تمام CubeSat ها با موفقیت در فاصله 600 کیلومتری زمین حدود 65 دقیقه پس از پرتاب طبق برنامه ریزی شده مستقر شدند.

دو تا از این کیوبیت‌ها آزمایش تداخل سنجی رادیویی مکعبی ناسا (CURIE) را تشکیل می‌دهند که تلاش می‌کند منبع امواج رادیویی مرموز خورشید را تعیین کند.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *