مورچه‌های جراح چطور پا قطع می کنند؟

تبلیغات بنری

تینو – زهرا رفیعی: نشانه تمدن در نسل بشر یک استخوان ران 15000 ساله است که شکسته و سپس جوش داده شده است. به گفته مارگارت مید، انسان شناس قرن بیستم، در دوران پارینه سنگی، فردی که پایش می شکست نمی توانست برای فرار از شکارچیان یا تهیه غذا بدود. تحقیقات مشترک دانشمندان سوئیسی، آلمانی و ژاپنی نشان می دهد که مورچه های نجار از جفت خود نیز مراقبت می کنند. به طور طبیعی، آنها در نهایت پا را قطع می کنند. اما در این کار تا 95 درصد موفق هستند.

در مطالعه‌ای که اخیراً در ژورنال Cell Press منتشر شده است، دانشمندان کشف کردند که نوعی مورچه که با نام علمی مورچه نجار (Camponotus floridanus) شناخته می‌شود، برای جلوگیری از عفونت، پاهای آلوده همکاران خود را قطع می‌کند. تحقیقات قبلی روی مورچه ها نشان داده است که برخی از مورچه ها با استفاده از ترشحات غددی خاص در بدن خود از عفونت در زخم های جفت خود جلوگیری می کنند.

با آناتومی پای مورچه آشنا شوید

دو راه رو به جلو برای مورچه های نجار

دانشمندان دریافته‌اند که مورچه‌های نجار از یکی از این دو روش برای بهبود جفت خود استفاده می‌کنند: 1- یا زخم را فقط با دهان تمیز می‌کنند، 2- ابتدا این کار را انجام می‌دهند و سپس کل پا را می‌برند.

جایی که پاهای مورچه ها بریده می شود

مورچه ها پای دیگر را بر اساس محل شکستگی قطع می کنند. مهمترین آنها استخوان ران و ساق پا هستند. البته، زخم‌های فمور (استخوان ران) در ۷۶ درصد مواقع منجر به قطع عضو می‌شوند، در حالی که زخم‌های درشت نی (استخوان ساق پا) منجر به مراقبت طولانی‌تر از زخم بدون قطع عضو می‌شوند. قطع عضو در ناحیه مفصل روتاتور (نزدیک به بدن) انجام می شود. میزان موفقیت در قطع پا از ران 95-90 درصد و از ساق 75 درصد است.

مورچه های جراح چگونه پاهای خود را می برند؟

نمای نزدیک از قطع شدن پای مورچه

کدام جراحی بیشترین میزان بقا را دارد؟

قطع استخوان ران اگر بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض پاتوژن (ویروس، باکتری) انجام شود، میزان بقا را بسیار افزایش می دهد. ظاهراً زخمی شدن استخوان ران سرعت انتشار عوامل بیماری زا را کند می کند، بنابراین مورچه ها زمان کافی برای قطع عضو و زنده ماندن دارند. زخم های پا که با مراقبت از زخم برای مدت طولانی تر درمان می شوند، به دلیل کاهش کنترل عفونت، میزان مرگ و میر بیشتری دارند.

استراتژی درمان

اولین کاری که مورچه های سالم هنگام مواجهه با مورچه های آلوده انجام می دهند لیسیدن زخم است. تحقیقات نشان می‌دهد که مورچه‌ها می‌دانند که زمان بیشتری را برای درمان زخم‌های کشاله ران صرف می‌کنند، زیرا میزان بقا در این زخم‌ها بیشتر است. حتی میکرو سی تی اسکن کاهش انتشار پاتوژن ها روی استخوان ران را ثبت کرد.

این مطالعه نشان می دهد که مورچه ها مانند انسان ها زندگی اجتماعی پیچیده ای دارند و رفتارهای پیچیده و پیچیده ای از خود نشان می دهند تا بقای کلنی را تضمین کنند.

مورچه های جراح چگونه پاهای خود را می برند؟

رنگ: معمولاً قرمز، مشکی یا ترکیبی از این دو رنگ است

شکل: چندشکل (نر، ماده و کارگر اشکال متفاوتی دارند)

اندازه: از 6 تا 12 میلی متر

طول عمر: مورچه کارگر متوسط ​​حدود هشت ماه و ملکه حدود 3 سال است

12 هزار گونه مورچه در جهان وجود دارد (26 زیر خانواده، 433 جنس).

از 100 میلیون سال پیش تاکنون مورچه ها روی زمین زندگی می کنند

در حال حاضر 20 کوادریلیون مورچه روی زمین زندگی می کنند

12 مگاتون، کل زیست توده مورچه های روی زمین است

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *