مرگ سالانه ۶۳ هزار هکتار از جنگل های ایران ؛ نجات جنگل ها با مشارکت مردم محلی | آشنایی با ۵ عرصه جنگلی ایران

تبلیغات بنری

تینو – ماجد الجباری: یک پنجم از ارزشمندترین درختان مناطق جنگلی ایران طی پنج دهه گذشته از بین رفته اند. هجوم ریزگردها، خشکسالی های پی در پی، آتش سوزی، بهره برداری غیر اصولی از جمعیت محلی و فشار بیش از حد به این مناطق، زیستگاه های جنگلی ایران را در معرض خطر جدی قرار داده است. این مناطق از نظر ارزش های زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی در جهان منحصر به فرد محسوب می شوند. گونه های جنگلی ایران به ویژه در پهنه رویشی زاگرس نقش مهمی در چرخه آب کشور و سدی در برابر هجوم ریزگردها دارند. علاوه بر این، با توجه به اثرات دما، نباید از نقش مناطق جنگلی غافل شد. به گفته کارشناسان محیط زیست، سالانه 63 هزار هکتار از جنگل های زاگرس و شمال ایران از بین می رود و در صورت ادامه این روند تا 50 سال آینده همه جنگل ها را از دست خواهیم داد. در واقع دلیل اصلی نابودی جنگل ها به عنوان مهمترین دارایی انسان در طبیعت، طمع مردم است نه نیاز آنها.

ایران با دارا بودن 5 منطقه جنگلی رتبه 56 را در بین کشورهای دارای جنگل در جهان دارد. این زیستگاه ها که هر کدام حاوی گونه های ارزشمند بسیاری هستند، مناطق وسیعی از ایران را پوشش می دهند. این در حالی است که جنگل های زاگرس و هیرکانی به دلیل طمع انسان ها و تغییرات اقلیمی بیشترین آسیب را دیده است.

تنها راه احیای جنگل ها

معاون امور جنگل های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، جنگلداری اجتماعی را راه احیای عرصه های جنگلی عنوان کرد و گفت: زاگرس که بزرگ ترین پهنه جنگلی ایران است بیش از سایر عرصه ها و رویشگاه های جنگلی ایران آسیب دیده است. . البته همه زیستگاه های جنگلی کشور در معرض خطر هستند، اما زاگرس وضعیت اضطراری دارد. بیش از 50 سال است که تکثیر درختان زاگرس کاهش یافته و درختان کهنسال زاگرس دیگر قوی نیستند. عدم تکثیر درختان ارزشمند در زاگرس تعادل اکولوژیکی این منطقه مهم و حیاتی کشور را برهم زده است.

نقی شعبانیان، معاون جنگلداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور

نقی شعبانیان در گفت وگو با تینو به راهکارهای نجات جنگل ها اشاره کرد و گفت: اجرای طرح اجتماعی جنگل ها یکی از راهکارهای اساسی برای احیای جنگل ها است. این طرح توانسته است جنگل‌های چند کشور اروپایی را که مناطقی مشابه رویشگاه‌های زاگرس دارند، احیا کند.

احیای جنگل ها با مشارکت مردم

شعبانیان تصریح کرد: مطالعات برنامه ریزی اجتماعی به صورت آزمایشی در بخش هایی از شهر زاگرس با مشارکت اهالی منطقه انجام شده و در حال اجراست. این طرح در تمامی رویشگاه های جنگلی ایران قابل اجرا است و در حال برنامه ریزی برای اجرای آن هستیم. البته اجرای طرح احیای جنگل بدون مشارکت مردم محلی امکان پذیر نیست. در واقع هر طرحی که اجرا می شود باید به عنوان یک اصل به منافع ساکنان محلی توجه جدی داشته باشد. علاوه بر این، برای دستیابی به مدیریت پایدار جنگل، باید مسائل اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی را با هم در نظر گرفت.

معاون امور جنگل های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان اینکه باید تمام توان خود را برای احیا و حفاظت از جنگل ها صرف کنیم، گفت: خوشبختانه یکی از فرصت های مهم در این حوزه مشارکت و همکاری حداکثری مردم منطقه در این منطقه است. اجرای طرح پایلوت جنگل یک امر اجتماعی است اگر ضعفی وجود داشته باشد به برنامه ها برمی گردد. از این رو در صورت برنامه ریزی صحیح و اجرای دقیق طرح جنگلداری اجتماعی و با کمک مردم محلی به موفقیت های خوبی در احیای زاگرس و سایر مناطق جنگلی ایران دست خواهیم یافت.

مرگ سالانه 63 هزار هکتار از جنگل های ایران با مشارکت ساکنان منطقه جنگلی

نقشه جنگلی پنج منطقه گیاه شناسی ایران

آشنایی با مناطق جنگلی ایران

 • پنج پهنه رویشی ایران شامل جنگل‌های ارسپران، جنگل‌های هیرکانی، جنگل‌های زاگرس، جنگل‌های ایران توران و جنگل‌های خلیج عمان است.
 • مساحت جنگل های ایران 14 میلیون هکتار یا 7.6 درصد مساحت کشور است.
 • منطقه جنگل های زاگرس 6 مساحت آن یک میلیون هکتار برآورد شده است
 • بیش از 180 گونه درختی و درختچه ای در جنگل های زاگرس شناسایی شده است و گونه های اصلی این منطقه گیاه شناسی بلوط، بلوط، راش و بادام است.
 • منطقه جنگل های اراسابران مساحت آن 130 هزار هکتار است
 • گونه های اصلی درختان و درختچه های منطقه گیاه شناسی آسپاران، اوری یا بلوط سیاه، بلوط سفید، تاج خروس، افرا، گیلاس وحشی، زبان گنگش، سرخدار، بارانک، سرو کوهی، وان داغ، ازقل، دزگال و مخلوط می باشند. و…
 • منطقه جنگل های هیرکانی 2 میلیون هکتار
 • بیش از 80 گونه درخت پهن برگ، 4 گونه سوزنی برگ و 50 گونه درختچه از جمله گیلاس وحشی، گیلاس آزاد، راش، راش، بلوط، افرا، توسکا، بادام کوهی، چنار شناسایی شده است. . ، نیمدار، پولندمازو، افرا، شمشاد، باقرقره سفید، شاه بلوط، مارپیچ، فرشته، لک، اورزو، یاس بنفش، خسب جوان، سنجد و… که از گونه های مهم آن هستند.
 • منطقه جنگل های ایران تورانی که در مناطق وسیعی از مرکز ایران پراکنده شده و مساحت آن 1.4 میلیون هکتار برآورد شده است.
 • گونه های شاخص: آلبینی، بادام کوهی، ارس (سرو کوهی) و تگ از گونه های شاخص این منطقه گیاهی هستند.
 • منطقه جنگل های خلیج عمان با مساحت تقریبی 2.3 میلیون هکتار، کوهور، اقاقیا، حرا و چل از گونه‌های موجود در این منطقه جنگلی در جنوب ایران هستند.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *