عقب نشینی به نفع کلاغ ها

تبلیغات بنری

تینو – الهام مصدقی راد تعداد پرندگان در شهرها کم نیست. آمار گونه های شناسایی شده در برخی از شهرهایی که پرنده شناسان و پرنده نگرها فعال هستند این موضوع را تایید می کند. برخی از این پرندگان به راحتی قابل مشاهده و در دسترس هستند، برخی دیگر کمتر دیده می شوند و گاهی تنها صدای آواز آنها شنیده می شود. حفظ اکوسیستم شهری، حفاظت از گونه های گیاهی بومی در شهرها و کنترل جمعیت حشرات از جمله مزایای حضور پرندگان در شهرها است، اما در سال های اخیر تعداد برخی از پرندگان به دلایل مختلف کاهش یافته است. اگرچه مطالعه و بررسی دقیقی در مورد جمعیت پرندگان انجام نشده است، این واقعیت که برخی از گونه‌های پرندگان کمتر توسط پرنده‌شناسان دیده می‌شوند، دلیلی بر کاهش تعداد آنهاست. اتفاقی که سبک زندگی و رفتار ما را شکل داد.

برای کلاغ ها پایین بیایید

تنوع زیاد پرندگان شهری در جهان

ایمان ابراهیمی کارشناس پرنده : در تمام دنیا تنوع پرندگان در شهرها بسیار زیاد است. تاکنون 566 گونه پرنده در ایران شناسایی شده است، اما با وجود این، مردم از این موضوع غافل هستند، زیرا پرندگان را نمی شناسند و چشمانشان تقریباً همه آنها را به صورت کلاغ، گنجشک و کبوتر می بیند. از سوی دیگر به دلیل وضعیت نامناسب اکوسیستم شهری، برخی از پرندگان به ویژه پرندگان گوشتخوار بیشتر دیده می شوند. این بدان معناست که عدم مدیریت صحیح پسماندهای شهری، غذای بیشتری را برای گوشتخوارانی مانند کلاغ ها فراهم کرده است و به همین دلیل حضور این پرندگان بیشتر است، اما خاص خواران یا پرندگانی که از منابع خاصی تغذیه می کنند کمتر مورد توجه قرار می گیرند. یکی از این پرندگان تقریباً در تمام شهرهای ایران، بلبل هزار دستی است. این پرنده مهاجر است و در فصول بهار و تابستان برای تولید مثل به ایران سفر می کند، اما سمپاشی بیش از حد توسط شهرداری ها منجر به از بین رفتن حشرات سالم می شود و نیازهای غذایی این نوع پرندگان در شهرها به خوبی تامین نمی شود. . در چنین شرایطی تعادل جمعیتی پرندگان به هم می خورد و گوشتخواران بیشتر دیده می شوند. گوشتخواران از جوجه های پرندگان دیگر نیز تغذیه می کنند که دلیل دیگری برای کاهش تعداد گونه های دیگر است. کاشت گیاهان غیربومی در شهرها نیز عامل موثری در کاهش حضور و تکثیر برخی از پرندگان است. آنها از گیاهان غیر بومی تغذیه نمی کنند و روی درختان غیر بومی لانه نمی سازند. ، و بر آن لانه نمی سازند. نورپردازی شهری نیز در کاهش جمعیت پرندگان موثر است. در تهران، خیابان ولی عصر (عج) بین میدان تجریش و پارک وی، نمونه بارز نورپردازی درختان است که نتیجه آن عدم حضور پرندگان در درختان است. چون درختان در شب روشن می شوند، حتی اگر شکارچی نباشد، احساس امنیت نمی کنند و لانه نمی سازند. این غیبت در طول زمان هم برای پرندگان و هم برای درختان مضر خواهد بود. به عنوان مثال، دارکوب ها روزانه حدود 200 حشره مضر برای درختان مسن را می خورند، اما خروج این پرنده و کاهش جمعیت آن باعث می شود که درختان کهنسال با افزایش آفات مواجه شوند.

“منطقه لانه سازی” یک عامل مهم در تولید مثل پرندگان شهری است

اسماعیل کهرام، کارشناس محیط زیست : یکی از عوامل اصلی در تولید مثل پرندگان “منطقه لانه سازی” است. پرندگان زمانی که قصد تولید مثل دارند، لانه می سازند، اما اگر فضای مناسبی برای ساختن لانه پیدا نکنند، لانه نمی سازند و تولید مثل نمی کنند. قبلاً مکان های بهتری برای ساختن لانه پرندگان در شهرها وجود داشت. در گذشته پرندگان از سوراخ هایی در دیوارهای کاهگلی برای لانه سازی استفاده می کردند یا معماران به عمد سوراخ هایی در دیوارهای بیرونی خانه ها ایجاد می کردند تا پرندگان بتوانند از آنها به عنوان لانه استفاده کنند و آنها را با برگ و پر درخت پر کنند تا آنها را آماده کنند، اما خانه های آمریکایی این کار را نمی کنند. آنها را با چنین مکانی، به همین دلیل است که تولید مثل انجام نشد و تعداد برخی از پرندگان کاهش یافت. اگرچه مطالعه دقیقی در مورد کاهش جمعیت پرندگان انجام نشده است، اما برخی از مشاهده پرندگان در سال های اخیر کاهش یافته است. یکی از این گونه ها شبیه گنجشک است. از اول زندگیم 5 تا خونه عوض کردم. همه آنها در حیاط خود درخت خرمالو داشتند. هر سال وقتی خرمالوها می رسید درخت پر از پرندگانی بود که به خرمالوها نوک می زدند. اما چند سالی است که خرمالوی باغ من پرنده ای ندیده و همه خرمالوها سالم و سلامت هستند. شاید این آزمایش چند ساله بتواند نشان دهنده کاهش تعداد گنجشک ها در شهر باشد.

بیشتر بدانید :

چگونه و چرا پرندگان با خود و با انسان صحبت می کنند؟

کاهش چشمگیر تعداد پرندگان مهاجر در تهران

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *