سوسوزدن شفق‌های قطبی در آسمان سیاره سرخ

تبلیغات بنری

تینو – یکتا فراهانی: به طور کلی می توان گفت که لحظه خاصی وجود ندارد که قطب های خورشید در آن بچرخند. اینجا مثل زمین نیست چرخش با مهاجرت قطب شمال به جنوب اندازه گیری می شود.

سیاره سرخ با شفق قطبی

به گفته ناسا، هنگامی که یک طوفان شدید خورشیدی در ماه مه به مریخ رسید، سیاره سرخ با شفق قطبی و بارانی از ذرات باردار و تشعشعات پر شد.

خورشید در سال گذشته با نزدیک شدن به اوج چرخه یازده ساله خود که حداکثر خورشیدی نامیده می شود، فعالیت فزاینده ای را نشان داده است که انتظار می رود اواخر امسال رخ دهد.

شفق های قطبی رنگارنگ در آسمان

در ماه های اخیر، فعالیت های خورشیدی افزایش یافته است. فعالیت‌هایی مانند شعله‌های قدر X، قوی‌ترین شراره‌های خورشیدی و پرتاب‌های جرم تاجی، یا ابرهای بزرگ گاز یونیزه به نام پلاسما و میدان‌های مغناطیسی که از جو بیرونی خورشید فوران می‌کنند.

طوفان های خورشیدی که در ماه می به زمین برخورد کردند، شفق های رنگارنگی را برانگیختند که در نقاطی مانند کالیفرنیای شمالی و آلاباما در سراسر آسمان می رقصیدند.

تاثیر طوفان خورشیدی بر مریخ

اخترشناسان از تعداد زیادی وسایل نقلیه در مدار سیاره سرخ استفاده کردند، علاوه بر مریخ نوردهایی که در سطح آن در حال حرکت بودند، برای ثبت مستقیم اثرات طوفان خورشیدی بر روی مریخ، و دریافتند که اولین فضانوردان در سیاره سرخ چه نوع سطوح تشعشعی داشتند. ممکن است در آینده در معرض آن قرار گیرند.

پایان جهان نزدیک است

معمولاً یک یا دو سال طول می کشد تا برگشت کامل شود، اما می تواند بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال، طبق گفته رصدخانه ملی خورشیدی، وارونگی میدانی قطب شمال چرخه خورشیدی 24، که در دسامبر 2019 به پایان رسید، نزدیک به پنج سال طول کشید.

طبق گزارش Space.com، در واقع، چرخش میدان مغناطیسی به قدری تدریجی است که شما حتی متوجه نمی شوید که چه زمانی اتفاق می افتد. البته هر چقدر هم که دراماتیک به نظر برسد، نشانه ای از آخرالزمان قریب الوقوع نیست و دنیا به پایان نمی رسد.

صورت مغناطیسی خورشید

شکی نیست که خورشید اخیراً به طور باورنکردنی فعال بوده است، شعله های خورشیدی متعدد و پرتاب های تاج قدرتمندی را به راه انداخته است، و طوفان های ژئومغناطیسی قدرتمندی را بر روی زمین به راه انداخته است که به نوبه خود نمایش های شفق قطبی خیره کننده ای را ایجاد کرده است.

با این حال، افزایش شدت آب و هوای فضا دلیل مستقیم چرخش قطبی نیست. هوکسما در سال 2013 به Space.com گفت این چیزها ممکن است با هم اتفاق بیفتند.

بیشتر بخوانید:

عوارض جانبی جابجایی میدان مغناطیسی

یکی از عوارض جانبی تغییر میدان مغناطیسی این است که می تواند به محافظت از زمین در برابر پرتوهای کیهانی کهکشانی کمک کند. ذرات پرانرژی زیراتمی که با سرعت نزدیک به نور حرکت می کنند می توانند به فضاپیماها آسیب برسانند و فضانوردان را از جو محافظ زمین به بیرون بچرخانند.

شفق قطبی در آسمان سیاره سرخ می سوزد

سدی در برابر پرتوهای کیهانی ایجاد کنید

با جابجایی میدان مغناطیسی خورشید، لایه سطحی پراکنده ای که میلیاردها مایل به سمت بیرون از استوای خورشید تابش می کند، بسیار موج دار می شود و مانع بهتری در برابر پرتوهای کیهانی ایجاد می کند.

دانشمندان معکوس میدان مغناطیسی خورشید را مشاهده خواهند کرد و خواهند دید که بازگشت به پیکربندی دوقطبی چقدر طول می کشد. اگر این اتفاق در چند سال آینده بیفتد، چرخه 11 ساله بعدی نسبتاً فعال خواهد بود، اما اگر انباشت آهسته باشد، چرخه نسبتاً ضعیف خواهد بود.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *