سامانه خودنویس چقدر به مستاجران کمک کرد؟ | ضرر میلیاردی مشاوران املاک

تبلیغات بنری

به گزارش سایت تینو، سود مالی مستاجر و موجر از ثبت رایگان قراردادهای اجاره در سامانه خودامضا به هزار میلیارد تومان رسیده است. بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی، در مدت بهره برداری از سامانه خودامضا، 570 هزار و 754 قرارداد اجاره در این سامانه به ثبت رسیده و مجموع حق کمیسیون این قراردادها به قیمت تمام شده طرفین تامین شده است. معامله.

بر اساس این قانون، کلیه معاملات ملکی هنگام ثبت نام در سامانه مربوطه باید کد رهگیری دریافت کنند و بر اساس آخرین قوانین، مرجع ثبت این معاملات و صدور کد رهگیری برای مشاوران املاک و اشخاص حقیقی «خودنوشته» است. سامانه ثبت قرارداد اجاره برای عموم آزاد است، البته مشاوران املاک نیز باید قراردادهای خود را در این سامانه ثبت کنند و همان حق کمیسیون را بگیرند.

سیستم ثبت امضا

سامانه خودامضا با هدف کاهش هزینه های واسطه گری و کاهش هزینه های مالی و غیر مالی معاملات ملکی از طریق ثبت رایگان قراردادهای اجاره توسط مشتریان در سایت srem.mrud.ir ایجاد شد.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مهدی الساسانی، مدیر سامانه خود نویسی، طی عملیاتی شدن سامانه خود نویسی، 846 هزار و 978 قرارداد در سامانه خود نویسی ایجاد شده که از این تعداد 570 هزار و 754 قرارداد منعقد شده است. مرحله ثبت نام نهایی

به گفته ساسانی، مستاجران و اجاره دهندگان با پرداخت نکردن کارمزد قرارداد اجاره در این سامانه 928 میلیارد تومان در هزینه ها صرفه جویی کرده اند.

حقوق به درآمد مشاوران املاک

سامانه خودامضا نسخه جایگزین سامانه املاک کشور است که در اواسط دهه هشتاد برای ثبت کلیه معاملات ملکی در بنگاه املاک و صدور کد رهگیری راه اندازی شد. در نسخه جدید عموم مردم می توانند به صورت رایگان وارد و ثبت قراردادهای ملکی شوند. البته در گام اول ثبت قراردادهای اجاره و در گام دوم امکان ثبت قراردادهای خرید و فروش اجرا شد.

اگرچه در یک روی سکه، ارائه خدمات عمرانی رایگان به مردم امری پسندیده تلقی می شود. اما از سوی دیگر مشاوران املاک که طبق قانون و عرف مشاوران املاک رسمی هستند از این وضعیت گله مند هستند و رفته رفته درآمد همیشگی خود را از دست می دهند.

سعید لطفی، یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفت وگو با همشهری می گوید: «سامانه خود مجوزی باعث کاهش درآمد سندیکای مشاوران املاک شده است و با این وضعیت بازار، اگر تدبیری اندیشیده نشود، بخشی از این اتحادیه بیکار می شود.»

وی با اشاره به اینکه سندیکای مشاوران املاک به دلیل حساسیت های حقوقی معاملات ملکی قابل حذف نیست، می افزاید: انتظار داشتیم دولت در ازای کاهش درآمد سندیکای مشاوران املاک حداقل به این امر کمک کند. سندیکا با موضوع معافیت مالیاتی، و شرکت های املاک و مستغلات مجبور به پرداخت مالیات بر درآمد پرداخت نشده موجود نیستند.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *