حوصلم سر رفت، شلیک کردم | تیراندازی به همه جایز است

تبلیغات بنری

به گزارش تینو، ارتش اسرائیل بارها به کشتار غیرنظامیان در نوار غزه متهم شده است. فیلمی که ماه گذشته توسط شبکه قطری الجزیره منتشر شد، به وضوح نشان می دهد که سربازان اسرائیلی به غیرنظامیان غیرمسلح در سواحل نوار غزه تیراندازی می کنند. اما به دلیل محدودیت های شدیدی که برای خبرنگاران در نوار غزه اعمال می شود، این نوع عکس ها به ندرت منتشر می شود.

مجله 972+ در مصاحبه با شش سرباز سابق ارتش اسرائیل واقعیت نوار غزه را توضیح داد. کسانی که در ماه‌های اخیر خدمت سربازی خود را به پایان رسانده‌اند نشان می‌دهند که سربازان به طور تصادفی، حتی در رویارویی با غیرنظامیان فلسطینی تیراندازی می‌کنند. سربازان در این مصاحبه از خاطرات خود از کشتار غیرنظامیان، آتش زدن خانه های فلسطینی ها و اجساد رها شده در خیابان ها گفتند.

یکی از سربازان در این مصاحبه گفت: ارتش اشغالگر اسرائیل به جرم ورود به هر منطقه ای که ارتش تعیین کرده است (منطقه ممنوعه) به شهروندان فلسطینی شلیک می کند. وی در ادامه توضیح داد: در مناطقی که رسانه‌ای وجود ندارد، اجساد بسیاری از فلسطینی‌ها را روی زمین رها می‌کنند تا طعمه حیوانات شوند و ارتش اسرائیل فقط این اجساد را قبل از ورود رسانه‌ها به منطقه منتقل می‌کند تا تصویری از اسرائیلی ها ظاهر نمی شوند. اجساد پوسیده در رسانه ها پخش نمی شود.

دو تن از این سربازان به سیاست آتش زدن خانه های فلسطینی ها پس از اشغال آنها اشاره کردند. منابع مختلف اعتراف کرده اند که سربازان برای کاهش اضطراب مجاز به شلیک زمانی هستند که حوصله شان سر رفته است.

یکی از سربازان ذخیره گفت: من شخصاً بدون دلیل خاصی چندین گلوله به سمت دریا یا ساختمان ویران شده و اسکله شلیک کردم برای “احساس بی حوصلگی کردم، بنابراین شلیک کردم.”

از دهه 1980، ارتش اسرائیل از اعلام قوانین شلیک مهمات خودداری کرده است. به گفته یاگیل لوی، کارشناس سیاسی، از زمان انتفاضه دوم، ارتش هیچ دستورالعمل کتبی در مورد قوانین درگیری به سربازان خود نداده است.

در این مصاحبه یکی دیگر از سربازان از آزادی کامل در عملیات ها صحبت کرد. وی در این باره گفت:اگر حتی کوچکترین احساس خطری وجود دارد، نیازی به توضیح نیست، ما فقط شلیک می کنیم. (اگر کسی به ما نزدیک شود) تیراندازی در وسط بدن مجاز است، تیراندازی از هوا (لازم نیست). همه مجاز به تیراندازی هستند، از یک دختر بچه گرفته تا یک پیرزن.»

این سرباز درباره قتل عام غیرنظامیان در ماه نوامبر گفت که ارتش اسرائیل دستور تخلیه یک مدرسه در نزدیکی منطقه زیتون در شهر غزه را که پناهگاه آوارگان فلسطینی است، صادر کرد. پس از آن هنگام خروج مردم، صدای تیراندازی به گوش رسید که منجر به فرار تعدادی از فلسطینی ها از مسیر تعیین شده شد و ارتش اسرائیل به سوی مردم منحرف شده تیراندازی کرد. تعداد کشته شدگان بین 15 تا 20 نفر اعلام شد.
مصاحبه شونده ادامه داد: خروج از خانه ممنوع است و اگر کسی از پنجره به بیرون نگاه کند مشکوک است و به گفته (ارتش اسرائیل) هر گونه تماسی (با مردم) برملا می شود سربازان در معرض خطر هستند و باید شرایط به گونه‌ای باشد که تحت هیچ شرایطی کسی اجازه نزدیک شدن به (سربازان) را نداشته باشد.»

حوصله ام سر رفته بود، شلیک کردم، تیراندازی مجاز بود

سرباز دیگری گفت: اگر ارتش در منطقه حضور نداشته باشد، تیراندازی بسیار آزاد است. نه فقط اسلحه کوچک، بلکه تفنگ، تانک و خمپاره.»

به گفته این سربازان، عدم ارائه قوانین تیراندازی و آزادی عمل بیش از حد سربازان، خطر آتش سوزی نیروهای داخلی را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. بر اساس آمارهای رسمی، تا اواسط ماه ژوئیه، حداقل 28 نفر از 324 نظامی ارتش اسرائیل توسط نظامیان رژیم صهیونیستی کشته شدند. در شجاعیه 3 گروگان رژیم صهیونیستی هنگام حمل پرچم سفید بر اثر اصابت گلوله ارتش اشغالگر صهیونیستی به شهادت رسیدند.

رژیم صهیونیستی بیش از 38200 فلسطینی را به شهادت رساند. در میان آنها حداقل 20000 کودک بودند و بسیاری از زنان کشته شدند. علاوه بر این، حدود 88400 فلسطینی در این حملات مجروح شدند.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *