بریکسی‌ها FATF را کنار می‌گذارند؟

تبلیغات بنری

به گزارش تینو، ایران پیشنهادی برای خروج تدریجی گروه ویژه اقدام مالی از مبادلات مالی بین کشورهای عضو بریکس ارائه کرده است. محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی روسیه با تاکید بر استفاده از توانمندی نهادهای منطقه‌ای و ارزهای محلی برای جلوگیری از تحریم‌های ظالمانه و تحریم‌های سرکوبگرانه، خواستار تشکیل نهادی مشابه FATF در میان کشورهای عضو بریکس شد. تسلط دلار بر مبادلات مالی بین المللی.

این پیشنهاد در شرایطی مطرح شد که سوال مهم این است که آیا کشورهای عضو بریکس آماده کنار گذاشتن یا حداقل استفاده از ابزارهای جایگزین دیگر هستند یا خیر؟ سازمان بریکس شامل کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است و البته اعضای جدید آرژانتین، ایران، مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اتیوپی هستند. به طور طبیعی 16 کشور الجزایر، اندونزی، بحرین، بلاروس، بنگلادش، بولیوی، تایلند، سنگال، فلسطین، قزاقستان، کوبا، کویت، نیجریه، هندوراس، ونزوئلا و ویتنام متقاضی عضویت در این سازمان بین المللی هستند.

دلار را از تجارت دور نگه دارید

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در سفر به روسیه به منظور توسعه روابط پولی و بانکی تهران و مسکو گفت: در حال حاضر کلیه مقررات مربوط به پولشویی بر اساس قوانین بین المللی در ایران و تاسیسات کشور رعایت می شود. وی با انتقاد از تعاملات سیاسی گروه بین‌المللی با ایران و روسیه، گفت: گروه بریکس فرصت بسیار خوبی برای توسعه همکاری‌های بانکی بین کشورهای عضو دارد با توجه به برگزاری اجلاس سران بریکس به ریاست روسیه، ایران آمادگی دارد تا از تمامی توانمندی های خود برای پیشبرد پیشنهادات مشترک در زمینه توسعه فعالیت های برجام و ایجاد سیستمی که اعضای بریکس در اختیار روسیه قرار می دهند، استفاده کند.

وی در این سفر گفت: در معاملات بین دو کشور و با کمک رئیس کل بانک مرکزی روسیه باید دلار را از مبادلات تجاری حذف کنیم و در پرداخت های بین دو کشور از ارزهای محلی استفاده کنیم و اگر می تواند در مبادلات بین روسیه، ایران و چین و در صورت استفاده سایر کشورها از روبل، یوان و درهم و ریال، مانع بزرگی در تجارت دو کشور برداشته می شود که منجر به تقویت روابط این دو کشور می شود. کشورها و سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی دو کشور می توانند اشتراکات بیشتری داشته باشند.

به گفته فرزین، توسعه کانال‌های پرداخت جایگزین با هدف کاهش وابستگی به دلار آمریکا و زیرساخت‌های مالی تحت سلطه غرب، انگیزه اصلی تلاش‌های صورت گرفته در کشورهای بریکس است و میزان موفقیت این طرح‌ها به میزان آمادگی اعضای این موسسه علاقمند به همکاری و رفع نواقص هستند. رئیس کل بانک مرکزی گفت: باید تلاش شود تا از تبعات نامناسبی که با تمهیداتی مانند گروه ویژه اقدام مالی به کشورها تحمیل می شود، جلوگیری شود.

تقابل دو قدرت اقتصادی جهانی

گروه بریکس در برابر گروه هفت کشور بزرگ صنعتی جهان قدرت بیشتری می یابد. به این ترتیب، سهم کشورهای بریکس از تولید ناخالص داخلی جهانی هر ساله بر اساس شاخص قدرت برابری بریکس در ربع آخر قرن افزایش یافته است. بر اساس داده های Statista، سهم BRICS از 18.19 درصد در سال 2000 به 32.14 درصد در سال 2023 افزایش یافته است. در حالی که سهم گروه هفت کشور بزرگ صنعتی در جهان از 48/43 درصد در سال 2000 به 92/29 درصد در سال 2023 کاهش یافت. 7 کشور صنعتی شامل کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، انگلیس و آمریکا.

بلومبرگ نیوز در واکنش به تغییر معادله قدرت اقتصادی بین G7 و BRICS نوشت: افزایش نیروی کار و فضای کافی برای پیشرفت فناوری در بین کشورهای عضو بریکس پلاس، سهم این بلوک را تا سال 2040 به 45 درصد در مقایسه با افزایش 21 درصدی افزایش خواهد داد. برای اقتصادهای G7. این شبکه همچنین می افزاید: در واقع، BRICS+ و G7 بین سال های 2001 تا 2040 مکان خود را در اندازه های نسبی تغییر خواهند داد. این نشریه همچنین اعلام کرد که گروه اقتصادی بریکس پلاس شامل برخی از بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان یعنی عربستان سعودی، روسیه، امارات متحده عربی و ایران و همچنین برخی از بزرگترین واردکنندگان این محصول یعنی چین و هند خواهد بود.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *