بازیگرانی که به «مختارنامه» نیامدند ؛ از دستمزد بالای هاشم‌پور تا شرط عجیب هدیه تهرانی

تبلیغات بنری

شهروندی آنلاین: اگر پخش بیش از حد تلویزیونی برنامه جاودانه «مختارنامه» نبود که از اولین پخشش در سال 1388 تقریباً هر سال از شبکه های مختلف سیما پخش می شود و اکنون نامش به جای رنگارنگ، مترادف با تکرار مفرط شده است. این سریال به خاطر داستان، بازی، بازیگران، طراحی صحنه، گریم و کارگردانی به خاطر تعداد دفعات پخش آن به یادگار مانده است. تلویزیون هم بی رویه از این اصل استفاده می کند، به طوری که انگار دیگر حرف زدن و نوشتن درباره «مختارنما» برای مخاطب جذابیتی ندارد. واقعاً در مورد سریالی که نزدیک به 15 سال است در تلویزیون حضور ثابتی دارد، چه می توان گفت؟ در پاسخ به این پرسش، کتاب 608 صفحه‌ای «پرونده مختارنامه» که بهار امسال توسط انتشارات بین‌المللی منتشر شد، می‌گوید هنوز درباره «مختارنامه» حرف‌های زیادی می‌توان زد.

«پرونده مختارنامه» را رضا استادی که مسئولیت روابط عمومی سریال «مختارنامه» را بر عهده داشت، به گفته خودش، به دلیل مسئولیتش در این پروژه، به اطلاعات و اسناد مهم و جالبی دسترسی داشت و تصمیم گرفتم به سؤال «مختارنامه» پاسخ دهید: چگونه ادامه یافت و پس از سال ها چگونه طراوت را حفظ کرد؟ نویسنده هدف خود را این است که کتابش شبیه «رمان خواندنی درباره یک سریال شگفت‌انگیز» باشد.

این کتاب حاوی روایت زمانی است، از قبل از تهیه فیلمنامه در سال 1380 تا وقایع پس از نمایش قسمت پایانی سریال، سپس بخش هایی با عنوان خلاصه، ضعف، درباره داود میرباقری، درباره عظیم جوانروح، درباره محمود فلاح، پیوست ها و یک آلبوم عکس

در بخشی از کتاب درباره مراحل انتخاب بازیگر می‌خوانیم، درباره بازیگرانی که نامشان به میان می‌آید، اما به خود نمی‌رسید. در این بخش، ماجرای ورود مختار به فریبرز عرب نیا، نقشی که در ابتدا توسط میر باقری برای جمشید هاشم پور نوشته شده، روایت می شود. به جز هاشم پور دیگر بازیگرانی که به مختار نیامده اند چه کسانی هستند؟ طبق کتاب «پرونده آژانس»، هر یک از این اسامی به دلایل زیر ذکر نشده است:

نمایندگان نیامدند

جمشید هاشم پور

در صفحه 81 کتاب می خوانیم: «میرباقری طبق عادت همیشگی اش در نوشتن نقش بر اساس بازیگران، فیلمنامه مختارنامه را نیز بر اساس شخصیت جمشید هاشم پور نوشت… بازیگری که بنا به گفته های مختلف از زمان فیلمبرداری «مسافر ری» به سراغ میر باقری رفته بود که نقش سلمان را بازی کند، حالا با جایگزینی مختار با سلمان، هاشم پور می تواند مختار میر باقری باشد. هاشم پور برای این نقش خواهان دستمزد 140 میلیون تومانی (حدود 15 میلیون تومان در ماه) است که به گفته نویسنده رقم بسیار بالایی است و تلویزیون با پرداخت این رقم نخواسته دستمزد بازیگران را افزایش دهد. میر باقری حقوق بالای مطالبه شده هاشم پور را به سنگ بزرگی تعبیر می کند که به پای گروه می اندازد و می رود. به گفته میر باقری، هاشم پور به دلیل حجم زیاد فیلمنامه و زمان طولانی ساخت و مطالبه دستمزد بالا که باعث می شود تهیه کنندگان سراغ او نروند، مظلوم واقع شده است. عرب نیا تقریباً نیمی از دستمزد هاشم پور را برای این نقش دریافت می کند، یعنی ماهیانه حدود 6.5 میلیون تومان.

نمایندگان نیامدند

هدیه تهرانی

هادیه تهرانی از نیمه دوم دهه 1470 تا پایان دهه 1480 ستاره سینمای ایران بود. گروه کارگردانان «مختارنما» برای ایفای نقش جاریه، همسر عمر سعد با او تماس گرفتند و طبق کتاب، التهرانی بدون خواندن فیلمنامه، به شرط عدم حضور محمدرضا شریفی نیا در نقش جاریه پذیرفت. فیلم سلسله. به گفته نویسنده کتاب «پرونده مختارنامه»، التهرانی برای کل نقش دستمزد معقول 75 میلیون تومانی ارائه می دهد و حتی پس از بررسی و پرداخت، 2 میلیون تومان تخفیف می دهد. اما شریفانیه به میر باقری این فکر را داد که بازیگری مثل تهرانی باید در «مختارنما» مجانی بازی کند و حتی به میر باقری گفت که اگر خودش با تهرانی تماس بگیرد، تهرانی مجانی می آید. در نهایت این همکاری میسر نمی شود و نقش به مهشیرا خلیلی می رسد که با مبلغ تقریبی 37 میلیون تومان این نقش را بازی می کند.

نمایندگان نیامدند

حامد فرخانژاد

قرار بود حمید فرخی نژاد در نقش عمر سعد بازی کند اما پس از خواندن فیلمنامه، بازی در نقش مختار به او پیشنهاد شد. میر باقری موافقت می کند و مقدمات انجام می شود، اما فرخ نژاد که تا اسفند 1381 در فیلم به رنگ ارغوان ابراهیم حاتمی کیا بازی می کند، نمی تواند از لوکیشن موجود به رنگ ارغوان با گروه تولید «مختارنامه» مذاکره کند. در روستای سنجده شهرستان در 50 کیلومتری قائم شهر به دلیل شرایط بد جوی و عدم اجازه خروج از سایت به تهران می رود و عملا نقش مختار را از دست می دهد.

نمایندگان نیامدند

علی رضا شوگانوری

علیرضا شوگانوری که برای همیشه با ایفای نقش عبدالله مسیحی در فیلم «رز حقش» به یادگار خواهد ماند، نقش مختار است که به دلیل مشغله و مشغله زیاد نمی تواند در این پروژه حضور داشته باشد. او این روزها در پروژه عظیم «سلمان ایرانی» به کارگردانی میر باقری نقش سلمان را بازی می کند.

نمایندگان نیامدند

نزدیک مرز

فرامرز گورکان بازیگر نقش قیس بن مچار در فیلم سفیر در سال 1362 گزینه دیگری برای ایفای نقش مختار است که به دلیل کهولت سن و ناتوانی در اسب سواری از بین گزینه ها کنار گذاشته شد. برای مدت طولانی.

بازیگران به خود نیامدند

عزت الله نظمی

عزت الله ظاممی قرار بود نقش خواهر شوهر مختار را بازی کند اما سن او – 80 ساله در آن زمان – اجازه این کار را به او نداد و جمشید شاه محمدی این نقش را بازی کرد.

نمایندگان نیامدند

سیاوش تمورت

نقش فرمانده شهربانی کوفه را به او پیشنهاد کردند، اما او به بهانه اینکه در فیلم «معصومیت از دست رفته» همین نقش را بازی کرده است، نپذیرفت. او نقش طولانی‌تری می‌خواست و در نهایت حسین خانی‌بک این نقش را دریافت کرد.

نمایندگان نیامدند

رضا در خانه ات

او برای نقش مشام تمار تست گریم انجام داد و جلوی دوربین رفت اما به دلیل بیماری قلبی جایگزین پرویز پورحسینی شد.

بازیگران به خود نیامدند

خداوند سلحشور را رحمت کند

نقش نجد بن عامر رهبر خوارج را به فرج الله سلحشور پیشنهاد کردند که نپذیرفت و مسعود ولدبیگی این نقش را بازی کرد.

نمایندگان نیامدند

شهاب العسکری

اگرچه شهاب اصغری از سال 1344 فعالیت در سینما را آغاز کرد، اما صدای او بیشتر از تصویرش آشناست. صدایش تند و تند است و در دوبله نقش منفی نداشت. او در سریال کوچه عقیقه به کارگردانی رضا عطاران در نقش برادر بزرگتر زودجوش عطاران بازی کرد. او قرار بود نقش عمر سعد اصغری را بازی کند اما به دلیل ممنوعیت و با وجود تست گریم و تایید کارگردان از پروژه انصراف داد و این نقش به مهدی فخیم زاده رسید.

محمود باکنیت، جمشید گرگین، چنگیز فتحقی

انتخاب اولیه برای نقش برادران زبیر محمود پاکنیت، جمشید گورگن و چنگیز فاتقی و در نهایت جعفر دهقان، صالح میرزا آقایی و مجید علی‌الاسلام برای این سه نقش جلوی دوربین رفت.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *