بازیابی فسیل ۲۵۰ میلیون ساله با فناوری مدرن

تبلیغات بنری

تینو – یکتا فراهانی: برای اولین بار جزئیات یک پسر عموی باستانی پستانداران امروزی فاش شد. اسکن با تکنولوژی بالا از یک فسیل باستانی ثبت شده در ماسه سنگ از حدود 252 تا 254 میلیون سال پیش، بینش ارزشمندی را در مورد آناتومی و تکامل این حیوان به کارشناسان ارائه می دهد.

این مطالعه که در مجله جانورشناسی Linnean Society منتشر شده است، با همکاری موزه علوم طبیعی کارولینای شمالی، دانشگاه بیرمنگام و موزه هانتریان انجام شد.

دوران قبل از دایناسورها

این حیوان متعلق به گونه ای به نام Gordonia traquairi است و قبل از دایناسورها می زیسته است. زمانی که زمین از یک توده خشکی تشکیل شده بود.

در واقع متعلق به گروهی از گونه های منقرض شده به نام Dicynodonts است و با بدن چمباتمه، منقار و عاج مشخص می شود.

حادثه بزرگ مرگ

این موجودات نسبتاً زود، قبل از بدترین رویداد انقراض دسته جمعی در تاریخ بودند. یعنی آنها از طریق مرگ بزرگی که حدود 252 میلیون سال پیش رخ داد و بسیاری از اشکال حیات را بر روی زمین نابود کرد، زندگی کردند.

این نمونه که به عنوان Elgin Marvel شناخته می شود، بهترین مجموعه فسیلی است که در نزدیکی Elgin در شمال شرقی اسکاتلند جمع آوری شده است. اینها در مجموع خزندگان الگین نامیده می شوند. حتی اگر برخی، مانند گوردونیا، بیشتر با پستانداران مرتبط باشند.

بیشتر بخوانید:

نتایج تصویربرداری سه بعدی

تیمی از کارشناسان به رهبری دانشگاه ادینبورگ تصویربرداری با وضوح بالا، سه بعدی و اسکن ریزماهواره را انجام دادند و حفره‌ای را که حیوان قبل از تجزیه استخوان‌هایش در یک سنگ ماسه‌سنگ ایجاد کرده بود، نشان داد. در واقع، اسکن‌های آن‌ها شامل یک نمایش سه بعدی از آناتومی جمجمه، از جمله جزئیات مغز است.
تصورش سخت است، حدود 250 میلیون سال پیش اسکاتلند بیابانی پوشیده از تپه های شنی بود و پسرعموهای پستانداران ابتدایی آن مانند گوردونیا بر جهان تسلط داشتند. با مطالعه آن می توانیم با برخی از مراحل اولیه آشنا شویم.

این یافته‌ها می‌توانند به طور بالقوه رفتار حیوانات و زیست‌شناسی پایه را اطلاع دهند و سرنخ‌هایی درباره این گونه و سایر گونه‌ها ارائه دهند.

بازیابی فسیل 250 میلیون ساله با فناوری مدرن

شکارچی انعطاف پذیر

این حیوان با فسیل‌های مشابه یافت شده در چین ویژگی‌های زیادی دارد که نشان می‌دهد چگونه پلزیوسارها در طول زمان مهره‌های بیشتری را به گردن خود اضافه کردند تا به یک شکارچی انعطاف‌پذیر و مهیب تبدیل شوند. این فسیل های معروف بیش از یک قرن پیش پیدا شدند.
اکنون فناوری‌های جدید به ما اجازه می‌دهند تا در نهایت جزئیات آن را فاش کنیم و نتایج ارزشمندی را از آناتومی جمجمه و مغز و همچنین تبارشناسی به دست آوریم.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *