اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ | چگونگی دستیابی بشر به رؤیای سرعتی در حد نور

تبلیغات بنری

تینو – یکتا فراهانی: اگرچه در تخیل ما و در عمل انسان ها همیشه آرزوی رسیدن به سرعت نور را دارند، و همچنین همانطور که در داستان های علمی تخیلی نشان داده شده است، سرعتی برابر با سرعت نور تصور می کنیم. اما بشریت هرگز نمی تواند با سرعت نور حرکت کند.

نیروی گرانشی زمین

تحقیقات نشان می دهد که از نظر تئوری می توانیم به هم نزدیک شویم. اما بهتر است سرعتی را که بدنمان به آن عادت کرده است حفظ کنیم. یعنی نیروی گرانش زمین.

برای بررسی بهتر برگردید ابتدا فرض کنید که یک انسان ممکن است با سرعت نور حرکت کند که 299792458 متر در ثانیه (983571056 فوت در ثانیه) یا حدود 186000 مایل در ثانیه است.

تا اینجا هیچ مشکلی برای حرکت یک فرد با سرعت بسیار ثابت وجود ندارد. اما انسان ها نمی توانند سرعت ثابتی را حس کنند، بنابراین ما لزوماً متوجه نمی شویم که با آن سرعت حرکت می کنیم.

بیشتر بخوانید:

مشکل شتاب

در واقع بزرگترین مشکل شتاب است او هست؛ یعنی رسیدن به این سرعت. نیروی g بیش از حد می تواند به ما آسیب برساند و حتی ما را بکشد.
مایکل براویکا، استاد فیزیک او در دانشگاه نوادا، لاس وگاس، می گوید: در شتاب های بالا، خون شما در پمپاژ به اندام هایتان مشکل خواهد داشت.
به گفته وب سایت فضایی، بیشتر انسان ها می توانند نیروهای شتابی حدود چهار تا شش برابر نیروی گرانش (4 تا 6 گرم) را برای مدت کوتاهی تحمل کنند. اما با افزایش نیروی گرانش، توانایی بدن برای گردش خون از پاها به سر محدود خواهد شد.

بنابراین، هنگامی که خون شروع به تجمع می کند، ما هوشیاری خود را از دست می دهیم و اگر این نیرو کاهش نیابد یا متوقف نشود، در نهایت می میریم. زیرا بدن ما از اکسیژنی که خون در سراسر بدن حمل می کند محروم خواهد شد.

پای انسان

توجه داشته باشید که به خلبانان جنگنده و افرادی که سطوح بالایی از نیروهای g را تجربه می کنند، تکنیک هایی برای جلوگیری از غش، مانند انقباض عضلات اندام ها، آموزش داده می شود.

همچنین از لباس های مخصوصی استفاده می کنند که وزن 9 گرمی را برای مدت کوتاهی تحمل می کند. اما اگر بخواهید مثل فیلم های «جنگ ستارگان» در چند ثانیه به سرعت نور برسید، به سرعت تبدیل به یک پای انسان می شوید!

اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه اتفاقی می افتد؟  |  چگونه انسان به رویای سرعت نور می رسد؟

جرم محدود خود را به سرعت نور نسبت می دهیم

اگر می‌خواهید با خیال راحت به سرعت نور برسید – مثلاً 2G – بیش از 5 ماه طول می‌کشد تا به سرعت نور برسید، با این فرض که در یک خط مستقیم حرکت می‌کنید و مقاومت هوا وجود ندارد. در 1 گرم، شتاب سقوط آزاد بیش از 11 ماه طول می کشد.
متاسفانه رسیدن به این سرعت غیر ممکن می شود.
پراویکا می گوید از آنجایی که جرم شما محدود است، نمی توانید با سرعت نور حرکت کنید.

نظریه نسبیت انیشتین

به گفته این استاد فیزیک، نظریه نسبیت خاص اینشتین توضیح می دهد که وقتی جسمی با جرم به سرعت نور نزدیک می شود، جرم آن شروع به افزایش می کند تا به سرعت نور نزدیک شود.
بنابراین، اگر جسمی بتواند به سرعت نور برسد، حجیم می شود و برای حفظ آن سرعت به انرژی بی نهایت نیاز دارد.
به گفته پراویکا، شتاب دهنده های ذرات می توانند ذراتی مانند الکترون ها را تا بیش از 99.9 درصد سرعت نور شتاب دهند. اما تفاوت زیادی بین حرکت الکترون با این سرعت و پرتاب کردن یک فرد با این سرعت وجود دارد. این بدان معناست که به انرژی زیادی نیاز دارد که غیرممکن است. حتی اگر قوانین فیزیک را نقض نکند.

اثرات نسبیت را تجربه کنید

پراویکا می‌گوید: اگر می‌توانستید با سرعت نزدیک به نور سفر کنید، اثرات نسبیت را تجربه می‌کردید و زمان برای شما کندتر از افرادی است که با سرعت روزانه سریع‌تر سفر می‌کنند. اگرچه تجربه شما از زمان تغییر نمی کند.
به گفته او، در این زمان اگر می‌توانستید افرادی را ببینید که با سرعت معمولی حرکت می‌کنند، فکر می‌کردید که آهسته حرکت می‌کنند.

حرکت مداوم سیاره ما

ما اغلب احساس می کنیم که می توانیم با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت کنیم. توجه داشته باشید که سیاره ما و همه چیز در جهان دائما در حال حرکت است. زمین به دور خورشید می چرخد ​​و می چرخد ​​و حتی کهکشان ما حرکت می کند.
یعنی ممکن است اگر خیلی سریع از یک کهکشان دور شویم، آن کهکشان هم از ما دور شود. ما تقریباً با سرعت نور نسبت به آن کهکشان حرکت می کردیم. اما در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد. آنچه انیشتین نیز ثابت کرد: یعنی همه چیز نسبی است.

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *