انتقاد نمایندگان پارلمان ارمنستان از روسیه و کشیش معترض

گاگیک ملکونیان، نماینده پارلمان ارمنستان از حزب حاکم “پیمان مدنی” به رهبری نیکول پاشینیان، درباره جنبش اعتراضی اخیر کشیش گالستانیان علیه نخست‌وزیر ارمنستان صحبت کرد. او تأکید داشت که اعتراضات ضد دولتی سال ۲۰۱۸ یک جنبش سراسری بود و نمی‌توان آن را با جنبش‌های فعلی یا قبلی مقایسه کرد. در آن زمان، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که دولت تغییر کند و اعتراضات در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۵ نتیجه‌ای نداشتند. اما در سال ۲۰۱۸، یک جنبش سراسری آغاز شد که بیش از ۲۰۰ هزار نفر در تظاهرات شرکت کردند.

ملکونیان اظهار کرد که مسئله نامزدی جنبش “تاووش به خاطر میهن” برای او اهمیت زیادی ندارد و مهمترین مسئله، وقوع اتفاقات در کشور است. او تأکید کرد که همه چیز باید در چارچوب قانون صورت بگیرد و باید منتظر انتخابات ۲۰۲۶ باشیم.

این نماینده مجلس اظهار کرد که تعداد معترضان در حال کاهش است ولی با اعلام نامزدی خود برای پست نخست‌وزیری، رهبر جنبش “برای میهن” تقریباً خود را رئیس دولت می‌داند و دستورالعمل‌های لازم را صادر می‌کند.

ملکونیان بیان کرد که تغییر قدرت در ارمنستان برای روسیه ضروری است و از آن‌ها اجازه نخواهیم داد که تعاملات ما با دیگر کشورها را تحت کنترل خود قرار دهند. همچنین، شورای عالی روحانی کلیسای ارمنی از جنبش باگرات گالستانیان حمایت کرده و حزب‌های اصلی مخالف نیز حمایت خود را اعلام کرده‌اند.

در پایان، گفتنی است که منطقه قره‌باغ باعث درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان شد و پس از جنگ ۲۰۲۰، باکو کنترل بخش‌های مختلف منطقه را به دست آورد. همچنین، تجمعات و اعتراضات مختلف در ارمنستان نشان داده است که وضعیت سیاسی و اجتماعی در این منطقه به چالش کشیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *