آشنایی با چهاردهمین دورهٔ انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۴۰۳)

تبلیغات بنری

به گزارش تینو، پس از شهادت ابراهیم رئیسی و بر اساس مصوبه جلسه سران قوا، از کاندیداهای 10 تا 14 خرداد ثبت نام و اسامی کاندیداهای تایید شده توسط شورای نگهبان اعلام شد. در 20 خرداد.

بر اساس اعلام وزارت کشور، پزشکان مصطفی پورمحمدی، جلیلی، علیرضا زاکانی، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی و محمدباقر قالیباف شش کاندیدای راه یافته به انتخابات ریاست جمهوری در سال 1403 هستند که در بازه زمانی 30 خرداد تا 30 خرداد فرصت کافی برای تبلیغات داشتند. 7 جولای. . قاضی زاده هاشمی 15 تیر و زاکانی 16 تیر از انتخابات انصراف دادند.

آشنایی با چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران (1403)

در دور اول 61 میلیون و 452 هزار و 321 نفر در داخل و خارج از کشور حق رای دارند. روند انتخابات از هشت صبح تا دوازده ظهر روز جمعه 17 تیر 1403 هجری قمری انجام شد. وزارت کشور آمار مشارکت را 24 میلیون و 535 هزار و 185 نفر معادل 39.92 درصد نامزدها اعلام کرد که کمترین میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران است. مقام معظم رهبری در پاسخ، حضور در انتخابات را کمتر از حد انتظار و قابل پیش بینی دانستند و خواستار بررسی علت این موضوع از سوی کارشناسان اجتماعی و سیاسی شدند. در دور دوم انتخابات، آرا به 30 میلیون و 530 هزار و 157 رأی رسید، یعنی 49 درصد از واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند.

مناظره های تلویزیونی

مناظره های تلویزیونی دور اول انتخابات با شرکت شش نامزد از 28 ژوئن 1403 آغاز شد و تا 14 تیر ادامه یافت. چهار بحث اول از ساعت 20:00 تا 24:00 برگزار شد. پنجمین و آخرین بحث ساعت 12:30 برگزار شد.

بر اساس نظرسنجی ایسپا 73 درصد مردم اولین مناظره را تماشا نکردند و تنها 7 درصد اخبار انتخابات را با جدیت دنبال می کنند. مجری مناظره ها مهدی خسروی بود و ساختار آنها به گونه ای طراحی شده بود که هر کاندیدا در سه نوبت 8 دقیقه ای که به صورت ضبط شده پخش می شد به سؤالات کارشناسان پاسخ داد و در پایان 6 دقیقه وقت داشت. مختصر بگویم. سوالات هر مناظره قبل از مناظره به ستاد کاندیداها اعلام می شود. تعدادی از نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی در گفت و گو با خبرنگاران روزنامه دنیای تخاص، شیوه مدیریت مناظره را غیرجذاب ارزیابی کردند. به گفته آنها، مناظره ها سخت نبود و بین کاندیداها گفت و گو ایجاد نکرد، از سوی دیگر، زمان 8 دقیقه برای بیان برنامه ها کافی نبود. همچنین به گفته آنها، نامزدها به صورت کلی صحبت می کردند و فقط شعار می دادند. روزنامه جام جم در گزارشی با عنوان «مناظره به جای درگیری» در دفاع از شیوه برگزاری مناظره برآورد کرده است که در این دوره فضایی برای افشای نامزدها و ایجاد دعوا و درگیری به جای درگیری با یکدیگر فراهم شده است. داوطلبان باید در فضایی آرام برنامه های خود را توضیح دهند تا مخاطبان بتوانند آنها را با یکدیگر مقایسه کنند.

آشنایی با چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران (1403)

با صعود مدیکیان و جلیلی به دور دوم انتخابات، دو مناظره در روزهای 20 و 12 تیرماه در ساعت 21:30 بین آنها برگزار شد.

برای اولین بار پس از مناظره های انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۷، مناظره حضوری بین دو نامزد انتخاباتی برگزار شد. ساختار برنامه به گونه ای بود که مجری برنامه از هر نامزدی سؤالات خاصی را در مورد موضوعات مختلف می پرسید که بر اساس مواضع کاندیدا یا کارکنان او تنظیم شده بود و نامزدها حق داشتند در طول مناظره صحبت کنند و یکدیگر را به چالش بکشند. مسعود مازیکیان در مناظره اول با بیان اینکه در صورت پایبندی سعید جلیلی به رشد اقتصادی 8 درصدی دست پیدا می کند، اظهار داشت: اگر سعید جلیلی پایبند باشد به رشد اقتصادی 8 درصدی دست خواهد یافت. او از انتخابات کناره گیری می کند، اما اگر رشد اقتصادی نداشته باشد. اعدام جلیلی؛ خبر دادی محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در واکنش به سخنان این پزشک، متهم به افترا و عادی سازی مجازات اعدام شد. خبرگزاری مهر در گفت و گو با یک کارشناس رسانه، نحوه برگزاری مناظره ها را ناعادلانه دانست. بر اساس این گزارش، سوالات صداوسیما از نامزدها بی طرف نبوده و از سوی دیگر انصافی در اختصاص زمان یکسان به هر دو کاندیدا وجود نداشته است.

بر اساس نظرسنجی ایسپا، 34 درصد از مردم مناظره اول و 39.8 درصد مناظره دوم را تماشا کردند. 46.5 درصد از مردم حداقل یکی از مناظره های دور دوم را تماشا کردند.

مدیکیان نماینده جبهه اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری 1403 بود و در دور اول انتخابات 42 درصد از 50 درصد آرای لازم را به دست آورد و راهی دور دوم شد. وی در دور دوم با کسب ۵۳ درصد آرا در رقابت با سعید جلیلی به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شد. مدیکیان احیای مذاکرات هسته‌ای ایران برای کاهش تحریم‌های آمریکا، رویکرد نرم به حجاب اجباری و حفظ حجاب از طریق «کار فرهنگی» را از اهداف خود برای ریاست جمهوری اعلام کرده بود.

آشنایی با چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران (1403)

آخرین به روز رسانی 6 ژوئیه 2024 – شنبه 16 جولای 1403

تبلیغات بنری

hamshahrionline به نقل از تینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *